Loading...

Graphic

//Graphic
Graphic2019-04-10T10:32:36+03:30

مختصری درباره گرافیک کامپیوتری بدانید

در عصر حاضر از انواع نرم افزارها براي كارهاي روزمره استفاده مي شود. كه قسمتي از اين نرم افزارها در اختيار طراحان گرافيك قرار گرفته است.

امروزه طراحان گرافيك با استفاده از نرم افزارهاي گرافيكي آثار خود را از طراحي تا چاپ به نتيجه مطلوب مي رساند. چه بسا طراحان گرافيك بسياري هستند كه تجربه لازم را در مورد استفاده از اين نرم افزارها ندارند، اين مسئله باعث مي شود كه ايده هاي بسيار خلاقانه آنها كه بر روي مانيتور كامپيوتر زيبايي فراواني دارد به هنگام استفاده و چاپ جلوه واقعي خود را نداشته باشد.

زماني همه طراحي ها با دست انجام مي شد و چون روش ماشيني براي تكثير وجود نداشت ناچار به طراحي مجدد از آنها بودند. اما اكنون كامپيوترها و نرم افزار هاي مربوط به آنها چنان تنوعي يافتند كه كمتر شيئي را مي توان يافت كه انتقال نقش و تصوير  روي آن وجود نداشته باشد. طراحي كه از قابليت و استفاده از نرم افزارها آگاهي نداشته باشد نمي تواند كار مورد قبولي را ارائه دهد بنابراين معقول تر و صحيح تر آن است كه قبل از شروع به طراحي با اين نرم افزارها آشنا شويم.

بطور كلي نرم افزارهاي گرافيكي از دو خصوصيت برداري و پيكسلي پيروي مي كنند و شركتهاي سازنده اين نرم افزارها در پي رقابت با يكديگر نرم افزارهايي با هر دو خصوصيت را به وجود آورده اند كه طراحان بايد با ويژگي هر يك از اينها آشنا شوند.

نرم افزارهاي گرافيكي آن دسته از نرم افزارهايي هستند كه از قابليت طراحي برخوردارند. اين طراحي مي تواند شامل طرحهاي سه بعدي و دو بعدي باشد كه در اين تحقيق به استفاده از نرم افزارهاي طراحي دو بعدي اشاره شده است.

اين نرم افزارها به چند دسته تقسيم مي شوند كه هر يك از اين دسته ها (گروه ها) از قابليت ويژه اي برخوردار مي باشند. از نرم افزارهايي كه در زمينه گرافيك دو بعدي پيشرفت چشم گيري داشته است مي توان از ایندیزاین و فتوشاپ  نام برد. كه اين دو نرم افزار هر كدام جزو گروهي از نرم افزارها محسوب مي شوند. ما در اين نرم افزارها با مدهاي رنگي سروكار داريم كه  شناخت اين حالت و مدها براي طراح گرافيك ضرروري است. يك طراح بايد نرم افزارهاي گرافيكي را بشناسد و براي ذخيره سازي و فرمت آنها از پسوند درست استفاده كند.

نرم افزارهاي گرافيكي به دو دسته پيكسلي و برداري تقسيم مي شوند كه هر يك از خصوصيت متفاوتي برخوردار است. رنگ ها و مد ها در نرم افزارهاي گرافيكي به صورت CMYK، RGB، GRAYSCLE و غيره … هستند كه هر كدام در جايگاهي مشخص به كار مي رود. فرمتهاي عمومي براي نرم افزارهاي مختلف متفاوت است كه فقط برخي از آنها مشترك هستند. نرم افزار فتوشاپ جزء نرم افزارهاي پيكسلي محسوب مي شود و از خصوصيت bitmap پيروي مي كنند. اين نرم افزار براي طراحي جهت ويرايش تصاوير استفاده مي شود. اين نرم افزار قدرت فوق العاده اي براي اجراي طراحي دو بعدي مانند جلد كتاب، پوستر، طراحي آرم و غيره … برخوردار است. نرم افزار ایندیزاین جزء نرم افزارهاي برداري محسوب مي شود.

Visual A

Visual B

نمونه کارهای گرافیک

طراحی گرافیک سایت

طراحی گرافیکی وب سایت چیست
طراحی قالب و لایوت ( Lyout ) و چیدمان صفحه را که میتوان توسط نرم افزار های فوتوشاپ و کرول و… انجام داد را طراحی گرافیکی سایت می گویند.
در طراحی سایت می توان قسمت طراحی گرافیکی سایت را به دست طراحان گرافیست کار سپرد، البته باید بین طراح سایت و طراح قالب و گرافیست تعامل خوب و کاملی برقرار نمود تا بتوانیم وب سایت کامل و زیبایی داشته باشیم.
یک طراح گرافیست باید با چیدمان صفحه های وب سایت آشنایی داشته باشد تا بتواند قالب خوب و بهینه ایی برای سایت طراحی نماید.
طراحی قالب گرافیکی سایت
ابزار هایی که یک گرافیست و یک طراح سایت باید با آنها برای طراحی سایت آشنایی داشته باشد، دو نرم افزار مهم می باشد، یکی فوتوشاپ و دیگری کرل.
یک طراح سایت با آشنایی در حد متوسط با این نرم افزار ها و آشنایی با پسوند های عکس های، مخصوصا پسوند گیف ( GIF ) ، می تواند مراحل طراحی گرافیکی سایت خود را جلو ببرد.
البته مهمتر از این مسائل آشنایی با چیدمان مناسب و قرار دادن مطالب در قسمت های مختلف صفحه می باشد.

طراحی لوگو

طراحی کردن لوگوی یه سازمان یا شرکت، هویت آن مجموعه را شکل می‌دهد و به همین خاطر از اهمیت بسیاربالایی برخوردار است.زیرا در طراحی یک لوگوی حرفه ای باید رنگ‌ ها، طرح‌ ها، خطوط پایه‌‌ای که در طرح به کار برده می‌شود به شکلی هماهنگ باشند تا بتوانند برای آن شرکت کار تبلیغات را انجام دهند. یک لوگوی حرفه ای باید خاص و دارای معنا و مفهوم سمبولیک و بیانگر ارزش‌های آن مجموعه باشد. در طراحی لوگوی حرفه ای سعی در این است که لوگو بسیار ساده طراحی شود تا به آسانی به خاطر سپرده شود طراحی این لوگوی ساده حرفه ای علاوه بر جذابیت به مراتب سخت تر است طراح باید خلاقیت بالای خود رانشان دهد وبیانگر این مطلب می باشد که ذهن وی قادر است ایده های پیچیده را نیز ساده کند.

طراحی بروشور

شما میخواهید یک بروشور متفاوت طراحی کنید. درست است؟ گاهی اوقات ایده های ساده به شدت متفاوت خواهند بود.
اگر می خواهید برای بیان منظورتان از تعداد زیادی عکس های کلیشه ای استفاده کنید، بهتر است این کار را نکنید. شاید بهتر باشد یک تایپوگرافی ساده انجام دهید و در یک کلمه یا یک جمله، منظورتان را به مخاطب برسانید.

Learn More

اشتباه برخی کارفرمایان در مورد طراحی گرافیک سایت:

این تصور غلط در بین بعضی کارفرمایان رایج است که باید از همه فضاهای خالی سایت استفاده کنند و کل صفحه نمایشگر را با تصاویر و بنرهای تبلیغاتی پر کنند. در صورتی که طراحی گرافیک سایت با طراحی کاتالوگ و تراکت که تبلیغات چاپی هستند، متفاوت است.

طراحی بر اساس حالت مواد (material design ) 

مدتی پیش گوگل مفهوم جدیدی در طراحی با نام material design یا بهتر بگوییم «طراحی مواد» را معرفی کرد که شامل مجموعه ای از راهنمایی ها برای طراحان و توسعه دهندگان است. این رویکرد طراحی، دیدگاه های تازه ای در مورد رابط کاربری، انیمیشن ها و تعامل با کاربر را معرفی میکند و یک پایه مناسب برای طراحی نرم‌افزارها و اپلیکیشن های کاربرپسندتر است.