Loading...

Network

//Network
Network2019-04-10T10:39:45+03:30

درباره شبکه

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع (Source) گویند. در واقع دو کامپیوتر وقتی بهم متصلند که بتوانند با یکدیگرتبادل اطلاعات کنند.این اتصال از طریق سیمهای مسی، فیبرهای نوری، امواج ماکرویو و مادون قرمزو ماهواره های مخابراتی رد و بدل می شود .
شبکه ها می توانند بسیار متفاوت باشند. باید همین جا متذکر شد که اینترنت یا وب هیچ کدام شبکه نیستند بلکه اینترنت شبکه ای از شبکه ها و وب نیز یک سیستم توزیع شده است که بر پایه اینترنت کار میکند .
یک سیستم توزیع شده مجموعه ای است از چندین کامپیوتر مستقل که کاربر آنرا به شکل یک سیستم واحد و متجانس می بیند . در این سیستم ها معمولا یک لایه نرم افزاری (روی سیستم عامل) بنام میان افزار است ،که مدل مورد نظر را پیاده سازی می نماید. وب نمونه ای از یک سیستم توزیع شده است ، که در آن همه چیز از دیدگاه کاربر یک سند بنظر می رسد .در شبکه کامپیوتری این تجانس ، مدل و نرم افزار وجود ندارد . کاربران به طور مستقیم با کامپیوترها در تماسند،و هیچ کوششی برای ایجاد تجانس بین آنها صورت نمی گیرد کاربر بروشنی تفاوتهای نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر ها را می بیند و اگر بخواهد یک برنامه ای را روی یکی از کامپیوترها اجرا کند باید ابتدا وارد آن شود.در حقیقت یک سیستم توزیع شده نرم افزاری است که روی شبکه کار می کند، تجانس و شفافیت آن توسط این نرم افزار تأمین می شود.شباهت موجود بین شبکه ها و سیستم های توزیع شده این است که هردو به انتقال فایل نیاز دارند و تفاوت در این است که چه کسی این کار را انجام می دهد.

Visual A

Visual B

نمونه کارهای شبکه

زیر ساخت شبکه

مشاوره در طراحی زیرساخت شبکه متناسب با ابعاد شرکت و پیش بینی آینده
مشاوره در خصوص وضعیت فعلی زیر ساخت شبکه‌ و شناسایی کاستی ها و نحوه برطرف نمودن آنها
مشاوره در خصوص شبکه مورد نیاز برای شروع فعالیت یک شرکت با سازمان
مشاوره در خصوص آینده زیرساخت شبکه و آماده سازی بستر شبکه با امکان گسترش در آینده
مشاوره در خصوص ایجاد ارتباطات شبکه‌های گسترده و راه‌های ارتباط

راه اندازی شبکه و مجازی سازی

چرا خدمات مجازی سازی سرور برای مدیران سازمانها امری هیجان انگیز است ؟ ورود تکنولوژی مجازی سازی یا virtualization به دنیای شبکه های کامپیوتری ، باعث شد که شما به راحتی یک سرور فیزیکی شبکه را به چندین سرور مجازی در سازمان خود تبدیل کنید و از تمام پتانسیل سرور سازمان خود استفاده بهینه نمائید. لذا بسیاری از شرکت هایی که قصد خرید و راه اندازی چند سرور دارند ، با خرید تنها یک سرور و بهره مندی از فناری مجازی سازی شبکه ، میتوانند انواع مختلف سرورهای مجازی با وظایف گوناگون در شبکه پیاده سازی کنند و علاوه بر بالا بردن عملکرد و راندمان شبکه ، هزینه های سازمانی خود را کاهش دهند.

سانترال

سانترال دستگاهی است که مجموعه ای از خطوط را گرد هم آورده و یک سیستم تلفن داخلی را تشکیل می دهد. استفاده از دستگاه سانترال مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.
بسته به نوع تنظیمات دستگاه سانترال،شما می توانید از خدمات متنوعی بهره ببرید. یکی از قابلیت هایی که دستگاه سانترال برای شما ایجاد می کند، حداقل کردن تعداد خطوط شهری در مجموعه شما می باشد.
فرض کنید شرکتی دارای 3 خط شهری و 7 کارمند می باشد، در صورت عدم استفاده از سانترال در درون آن مجموعه، برای آن که هر کارمند به هر 3 خط شهری دسترسی داشته باشد،می بایست بر روی میز هر کدام 3 تلفن وجود داشته باشد. در تعداد کم خطوط، شاید این امر کمی ممکن باشد اما در تعداد بالای خطوط غیرممکن می باشد

Learn More

نکات مهم قبل از راه اندازی شبکه

اندازه سازمان
هنگام راه اندازی یک شبکه، اندازه و تعداد شعبه های موجود در داخل سازمان، در طراحی شبکه اهمیت خواهد داشت.
سطح امنیت
امنیت و فرآهم نمودن بستر های مناسب برای کاربران و نرم افزار های موجود در یک شبکه نیز بایستی در زمان طراحی شبکه در نظر گرفته شود.
نوع فعالیت
نوع فعالیت و ماهیت کاری یک سازمان نیز می تواند باعث در نظر گرفتن موارد خاصی در طراحی شبکه شود.
سطح مدیریت
سطح مدیریتی که در یک سازمان در نظر گرفته ایم، جهت کنترل کاربران و برنامه های موجود در یک شبکه، می تواند در نوع طراحی شبکه تاثیر گذار باشد و سیاست های طراحی شبکه را بر پایه موارد مدیریتی در نظر گرفته در یک سازمان، تشکیل بدهد.
مقدار ترافیک
یک شبکه باید بر اساس مقدار ترافیکی که در حال حاظر موجود است و در آینده وجود خواهد داشت، طراحی گردد. بی توجه بودن به این پارامتر، در آینده می تواند مشکلات زیادی در یک شبکه ایجاد نماید.
بودجه
این پارامتر از موارد بسیار مهم در طراحی یک شبکه محسوب می گردد. نبود بودجه مناسب در طراحی شبکه، می تواند در افت اهداف ذکر شده تاثیر مستقیم بگذارد.

شبکه بی سیم در مقایسه با شبکه سیم دار

همین چند وقت پیش بود که انتخاب شبکه‌ی بی سیم باعث از بین رفتن اطمینان پذیری و عملکرد شبکه می‌شد؛ اما این شبکه‌ها به دلیل راحتی محبوب شده‌اند! البته اگر کارمندانی دارید که کل روز پشت میز می‌نشینند و مدت زیادی به رایانه یا مانیتور زل می‌زنند در این صورت شبکه‌ی با سیم می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. این شبکه‌ها اساساً سریع‌تر، مطمئن‌تر و امن‌تر هستند. با این حال، استفاده از این شبکه‌ها آسان نبوده و طراحی آن‌ها برای لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های همراه مناسب نمی‌باشد.

امروزه اغلب کسب و کارها از هر دوی این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. ممکن است برای متصل کردن پرینترها و دستگاه‌های حافظه به یک شبکه از اترنت استفاده کنند به گونه‌ای که کارمندان بتوانند از طریق وایرلس به این شبکه دسترسی داشته باشند. در صورتی که یک شبکه‌ی بی سیم مطمئن داشته باشید می‌توانید این امکان را برای کارمندان خود فراهم کنید تا از انواع مختلفی از دستگاه‌ها استفاده کنند که البته این کار مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. برای آنکه متوجه شوید که چه پارامترهایی در شبکه برای شما با ارزش است، به موارد زیر توجه کنید:

  • اگر راحتی برایتان اولویت اول است در این صورت از شبکه‌ی بی سیم استفاده کنید.
  • اگر سرعت و اطمینان از هر چیز دیگری برایتان مهم‌تر است در این صورت از شبکه‌ی با سیم استفاده کنید.
  • اگر امنیت برایتان مهم است از شبکه‌ی با سیم استفاده کنید.
  • در نهایت اغلب کسب و کارها از هر دوی این شبکه‌ی بهره می‌برند.

در حالی که افزودن یک شبکه‌ی بی سیم به یک شبکه‌ی با سیم کار دشواری نیست اما بهتر است در همان ابتدا برای خود مشخص کنید که اصلاً به شبکه‌ی بی سیم نیاز است یا خیر. به احتمال زیاد به این شبکه نیاز پیدا خواهید کرد و بر همان اساس سخت‌افزار سازگار را نیز انتخاب خواهید کرد. انبار تجهیزات جانبی خود را مروری بکنید و ببینید که کدام یک از آن‌ها شبکه‌ی وایرلس را پشتیبانی می‌کنند و کدام یک پشتیبانی نمی‌کنند